Уварова О.О. Права жінок та гендерна рівність : навчальний посібник / О. О. Уварова. – Київ, 2018. – 204 с.
Гендерна рівність є однією з умов забезпечення справедливого суспільного розвитку. Правнича спільнота відіграє важливу роль в усуненні конкретних проявів несправедливості, які можуть бути викликані соціально-економічними, політичними, культурними чи іншими факторами. Вона може забезпечити компроміс у забезпеченні реалізації відповідних соціальних змін. Навіть найбільш прогресивне законодавство не здатне гарантувати такі зміни в суспільстві, якщо його правнича спільнота не демонструє розуміння цінності гендерної рівності й не є обізнаною з проблемами з її забезпечення та їх можливими наслідками. Саме з юристів і юристок починається створення захищеного правом простору, в якому можуть знаходити вираз ідеї й різноманітні інтереси різних соціальних груп. Вони можуть виступати потужним засобом соціальних змін, коли їх діяльність спрямована на подолання дискримінації й забезпечення гендерної рівності. Програма курсу спрямована на розробку і апробацію першого в Україні комплексного навчального курсу для студентів/ок правничих професій з питань гендерної рівності для формування у них відповідних знань і навичок, а також сприяння тому, щоб гендерна чутливість стала невід’ємною складовою їх світосприйняття. Курс включає лекції, обговорення, практичні заняття, кейси для вирішення, приклади кращих практик і рекомендовані до перегляду фільми. Він побудований таким чином, щоб у доступній та інтерактивній формі охопити ключові питання гендерної рівності та проблеми дискримінації за ознакою статі.
Навчальний курс “Гендерна рівність та права жінок”: Практично-методичний посібник викладача. Асоціація жінок-юристок «Юрфем». Київ, 2020. 168 с.
Ця публікація була здійснена за підтримки американського народу, наданої через Агентство США з міжнародного розвитку (USAID) в рамках Програми «Нове правосуддя». Погляди авторів, викладені у цьому виданні, не обов’язково відображають погляди Агентства США з міжнародного розвитку або уряду Сполучених Штатів Америки.
Практичний посібник з проведення гендерно-правової експертизи актів законодавства та проектів нормативно-правових актів. Проект ООН Жінки «Гендерна рівність у центрі реформ, миру та безпеки». Київ, 2020.
Ця публікація підготовлена в рамках Проекту ООН Жінки «Гендерна рівність у центрі реформ, миру та безпеки», що здійснюється за фінансової підтримки Швеції. Погляди, викладені в публікації, належать авторам та необов’язково відображають позицію структури ООН Жінки, Організації Об’єднаних Націй та будь-якої з її асоційованих організацій, або офіційну позицію Уряду Швеції. Посібник був розроблений у 2019 році на запит Офісу Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України у співпраці з Національним агентством України з питань державної служби та за підтримки Проекту ООН Жінки «Гендерна рівність у центрі реформ, миру та безпеки», що здійснюється за фінансової підтримки Швеції.
Захист прав жінок: юридичні інструменти забезпечення гендерної рівності в Україні
Уварова О. О. Захист прав жінок: юридичні інструменти забезпечення гендерної рівності в Україні : навч. посіб. / Олена Олександрівна Уварова, Катерина Костянтинівна Дайнеко. – Харків : Лисенко І. Б., 2019. – 114 с.
Висвітлено найбільш актуальні питання забезпечення ґендерної рівності та захисту прав жінок в Україні. Наведено приклади судової практики міжнародних та національних судів, досліджень в різних суміжних сферах, статистичних даних й витягів з нормативно-правової бази. У додатку розміщено перелік рекомендованих для перегляду художніх фільмів, що наочно ілюструють проблематику прав жінок та ґендерної рівності й дозволяють замислитися над аналогічними проблемами в Україні та потенційними шляхами їх вирішення. Також наведено перелік міжнародних актів, які закріплюють стандарти у сфері захисту прав жінок, та їх правовий статус для України, й глосарій базових понять. Посібник призначено для студентів закладів вищої освіти юридичного спрямування, громадських організацій, які працюють у сфері захисту прав жінок й утвердження ґендерної рівності, а також для суддів, адвокатів, прокурорів для врахування ґендерного компоненту в їх практиці. Видання також стане корисним доповненням до матеріалів, які використовують у своїй діяльності громадські активісти, науковці, державні службовці, а також всі, хто цікавиться питаннями втілення стандартів гендерної рівності до національної правової системи України.
Фулей Т.І. Збірка навчальних матеріалів курсу для учасників тренінгу «Ґендерна рівність крізь призму заборони дискримінації у світлі практики Європейського суду з прав людини». – К.: ВАІТЕ, 2018. – 134 с.
Це видання – збірка матеріалів, яка є результатом науково-методичної роботи над 2-денним курсом (у формі тренінгу) «Ґендерна рівність крізь призму заборони дискримінації у світлі практики Європейського суду з прав людини». Зазначений тренінг успішно апробовано 2-3 серпня 2018 року для суддів-викладачів Національної школи суддів України у рамках проекту «Гарантування дотримання прав людини при здійсненні правосуддя», що впроваджується Координатором проектів ОБСЄ в Україні за фінансової підтримки Міністерства міжнародних справ Канади. Видання включає програму тренінгу, різноманітні завдання (як індивідуальні, так і для роботи в малих групах), в т.ч. щодо аналізу рішень Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) та рішень національних судів, презентації та інші навчальні матеріали для учасників тренінгу.
Ґендерна політика в нормативно-правових документах. Частина 1. За заг. ред Левченко К.Б. / Г.Г. Жуковська, К.Б. Левченко, О.О. Остапенко, О.І. Суслова. Київ, 2020. 186 с.
Видання зосереджується на питаннях нормативно-правового забезпечення формування та реалізації державної політики у галузі забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків в Україні. Розглядається становлення та розвиток законодавства та підходів до формування державної ґендерної політики, аналізуються загальні підходи, механізми та інструменти її реалізації. Книга рекомендована для розповсюдження та використання в якості науково-інформаційного видання для політиків, державних службовців, депутатів рад усіх рівнів, фахівців органів місцевого самоврядування, працівників засобів масової інформації, профспілок, активістам організацій громадянського суспільства, представникам міжнародних організацій, а також широкому колу читачів, які цікавляться питаннями державної політики в сфері прав людини та ґендерної рівності.
Ґендерний вимір внутрішнього переміщення: юридичні інструменти захисту. Методичне керівництво / Катерина Буряковська, Олена Уварова, Марія Ясеновська. Харків, 2020. 68 с.
У цій публікації наведено огляд базових стандартів у сфері забезпечення поваги до ґендерної рівності, теоретичне обґрунтування й підходи до практичного застосування принципу недискримінації за ознакою статі, систематизовано рекомендації міжнародних організацій та експертних груп щодо ролі юридичних інструментів захисту прав жінок в умовах конфлікту й внутрішнього переміщення. У публікації наводяться модельні справи, засновані на реальних ситуаціях, щодо забезпечення прав жінок у ситуації внутрішнього переміщення шляхом звернення до юридичних інструментів захисту – медіації, досудового врегулювання спору, судового розгляду справи. Ця публікація буде корисною для суддів судів загальної юрисдикції та суддів Конституційного Суду України, адвокат(ок)ів, юрист(ок)ів центрів безоплатної правової допомоги, студент(ок)ів, які навчаються за напрямом «Правознавство» і «Міжнародне право», а також для громадських організацій, які надають правову допомогу у справах про захист прав жінок у ситуації внутрішнього переміщення або проводять моніторинг судових справ щодо реалізації принципу ґендерної рівності у справах щодо внутрішнього переміщення.
Наливайко Л. Р., Сірко Л. П. Гендерно-правова експертиза: проблеми теорії та практики: монографія. Дніпро : ДДУВС, 2023. 200 с.
У монографії наведено сучасне розуміння сутності гендерно-правової експертизи нормативно-правових актів як методу забезпечення гендерної рівності, розкрито особливості її правового забезпечення та реалізації. Запропоновано подальші шляхи удосконалення проведення гендерно-правової експертизи нормативно-правових актів на місцевому, регіональному та загальнодержавному рівнях, враховуючи міжнародний досвід. Видання розраховано на науковців, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, викладачів, здобувачів вищої освіти, громадські організації, а також усіх, хто цікавиться проблематикою проведення гендерно-правової експертизи.