Imperativ
Сайт: | Галицький фаховий коледж імені В'ячеслава Чорновола |
Курс: | Друга іноземна мова |
Книга: | Imperativ |
Надруковано: | Гість-користувач |
Дата: | Friday 22 November 2024 07:00 AM |
Опис
Так само, як і в українській мові, наказовий спосіб дієслів, який ще називають «імператив», висловлює наказ, розпорядження, прохання, пораду т. ін., а у випадку вживання із запереченням — заборону.
1. Імператив має чотири форми
Імператив має чотири форми:
а) друга особа однини (звертання до однієї особи на «ти»): mach! (зроби!);
б) перша особа множини (звертання до однієї або кількох осіб із запрошенням зробити щось разом): machen wir! (давайте зробимо / зробімо!);
в) друга особа множини (звертання до двох або більше осіб, з кожною з яких мовець на «ти»): macht! (зробіть!);
г) форма ввічливості (звертання до однієї або кількох осіб, з кожною з яких мовець на «Ви»): machen Sie! (робіть).
2. Утворення імператива
- Друга особа однини Для утворення цієї форми слід спочатку уявити собі форму другої особи однини у презенсі, потім відкинути займенник du та особове закінчення.
Du machst → Du machst → Mach!
До цієї форми може (але не обов’язково) додаватись закінчення -е:
Mach! = Mache!
Закінчення -е не можуть отримувати сильні дієслова, які змінюють у презенсі корінний голосний е на i (ie).
Закінчення -е не можуть отримувати два дієслова-виключення: kommen (приходити) і lassen (залишати, змушувати).
Закінчення -е рекомендовано вживати в імперативі дієслів, основа яких закінчується на -d або -t (наприклад, arbeiten, antworten, bilden) або приголосний + -m (-n) (наприклад, öffnen) (це ті самі дієслова, які при дієвідмінюванні у презенсі отримують у другій оcобі однини та множини та у третій особі однини з’єднувальний голосний -e).
Утворення імперативу сильних дієслів має наступну специфіку. Якщо дієслова змінюють у презенсі корінний голосний е на i (ie), ця зміна зберігається і в імперативі. du sprichst — Sprich! du liest — Lies! При утворенні імперативу від дієслів, які отримали у другій особі однини умлаут, в імперативі умлаут відкидається. du fährst — Fahr! (Fahre!)
- Перша особа множини Ця форма збігається з першою особою множини презенса, але займенник wir ставиться після дієслова. Wir machen (Ми робимо) Machen wir! (Давайте зробимо!) Wir trinken Tee (Ми п’ємо чай) Trinken wir Tee! (Давайте пити чай!)
- Друга особа множини Ця форма, на відміну від другої особи презенса, не має особового займенника ihr. ihr fahrt Fahrt! Їдьте! ihr wartet Wartet! Чекайте! ihr sitzt Sitzt! Сидіть!
- Форма ввічливості Форма ввічливості в імперативі утворюється від відповідної форми презенса, причому займенник Sie пишеться з великої літери та стоїть після дієслова. Sie fahren (Ви їдете) Fahren Sie! (Їдьте!) Sie sprechen (Ви говорите) Sprechen Sie! (Говоріть!)
3. Зверніть увагу!
Якщо дієслова у першій особі множини утворюють імператив з відповідними займенниками, то у другій особі як однини, так і множини, ні в якому разі не можна використовувати займенник:
Machen wir! Machen Sie! Але: Mach! Macht!