Самостійне опрацювання 4

Сайт: Галицький фаховий коледж імені В'ячеслава Чорновола
Курс: Гігієна та санітарія в закладах готельно-ресторанного господарства
Книга: Самостійне опрацювання 4
Надруковано: Гість-користувач
Дата: Wednesday 4 December 2024 21:04 PM

1. Санітарно-гігієнічна оцінка продуктів заражених гельмінтами

Поняття про гельмінти та гельмінтози, геогельмінти та їх профілактика
Гельмі́нти (по-простому — глисти) — загальна назва паразитичних черв'яків, що паразитують в організмі тварин, людини (наприклад, у кишечнику або порожнині тіла, чи в інших тканинах) і спричинюють гельмінтози. Вивченням гельмінтів займається гельмінтологія, проблемами зараження гельмінтами людей, хворобами, які вони спричинюють, займається медична паразитологія.
На сьогодні відомо, що 384 види гельмінтів здатні паразитувати у людини:
207 видів відносять до типу плоских червів, класів стьожкових червів й сисунів/смоктальників (підкласу дігенеї);
146 видів — до типу круглих червів;
24 види — до типу волосатиків;
7 видів — до типу скребликів.
Захворювання людини, викликане глистами (гельмінтами) називається гельмінтозом. Личинки глистів, потрапляючи в організм людини, знаходять там оптимальні умови для свого розвитку. Вони можуть розвиватися в усіх органах, хоча найбільше скупчуються у кишечнику.
Гельмінтози у більшості країн світового медичного простору відносять як до паразитарних хвороб, так і до інфекційних хвороб.
На гельмінтоз можуть захворіти усі, але групами ризику є:
•                    діти;
•                    люди з низькою санітарною культурою, які не дотримуються елементарних правил гігієни;
•                    особи, які полюбляють вживати рибу чи м’ясо в сирому вигляді;
•                    люди, які подорожували у країнах Африки та Азії.
Профілактика гельмінтозів
Включає комплекс заходів — санітарний благоустрій населених місць, охорона ґрунту і води від забруднення.
Ретельне миття рук перед їжею, після відвідування туалету, контакту з землею. Ретельне миття овочів, ягід і фруктів; достатня термічна обробка м'ясних і рибних продуктів. Бажано утримуватися від купання в забруднених прісних водоймах, розташованих неподалік від пасовищ, водопоїв тварин та ін.
Широка санітарна пропаганда серед населення. При появі підозри про наявність гельмінтів — звернутися до лікаря. Потрібно масове планове обстеження населення з метою виявлення та лікування інвазованих гельмінтами.
Одним з важливих факторів запобігання розвитку гельмінтозів є повноцінне харчування — таке, що в достатній кількості забезпечує організм всіма поживними речовинами. Важливо, щоб організм отримував вітаміни С, Д та А.

2. Мікробіологія харчових продуктів

Мікробіологічні ризики та захворювання харчового походження, які є їх результатом, на сьогодні є нагальною проблемою системи охорони здоров’я будь-якої країни, адже протягом останніх десятиріч кількість захворювань, викликаних мікроорганізмами, які передаються через їжу, значно збільшилася.
При оцінці безпеки харчових виробів, насамперед, визначають їх мікробіологічний стан.
Гігієнічні нормативи за мікробіологічними показниками включають контроль наявності 4-х груп мікроорганізмів:
• санітарно-показових, до яких відносяться мезофільні аеробні і факультативно-анаеробні мікроорганізми – МАФАнМ і бактерій групи кишкової палички БГКП (колі-форми);
• умовно-патогенні мікроорганізми, у тому числі коагулазопозитивні стафілококи (Staphylococcus aureus);
• патогенні мікроорганізми, у тому числі сальмонели;
• мікроорганізми псування – в основному, це дріжджі і плісеневі гриби.
Оцінка безпеки харчової продукції здійснюється за нормованою масою продукту, в якій не допускається присутність бактерій групи кишкових паличок, більшості умовно-патогенних, а також патогенних мікроорганізмів. У інших випадках норматив відображає кількість колонієутворюючих одиниць в 1 г або 1 мл продукту (КОУ/ г,см3).
Пріоритетним завданням виробників харчових продуктів не тільки в Україні, а й в інших країнах світу є впровадження системи безпеки харчових продуктів, що ґрунтується на принципах НАССР.
Зокрема, для зменшення ймовірності забруднення продуктів мікроорганізмами потрібно дотримуватися основних правил профілактики:
1. Суворе дотримання правил санітарно-гігієнічного режиму на виробництві.
2. Систематична боротьба з комахами та гризунами на підприємствах, пов’язаних із виробництвом харчових продуктів.
3. Постійна санітарно-просвітницька робота з персоналом.
4. Контроль за дотриманням персоналом правил особистої гігієни.
5. Періодичне медичне обстеження персоналу на наявність інфекційних хвороб або носійства.
6. Постійний санітарно-мікробіологічний контроль сировини, напівпродуктів та готової продукції, а також виробничих приміщень.
Саме мікробна контамінація призводить до реальних негативних наслідків для здоров’я людини. Тому виявлення небезпечного агента, оцінка ризику та запобігання мікробіологічному забрудненню є першочерговою задачею виробників.
Щоб максимально унеможливити мікробіологічне забруднення слід приділяти велику увагу гігієнічним умовам в ході всього технологічного процесу. Споживачі повинні обирати продукти, які мають підтвердження своєї безпечності, що дозволить запобігти погіршенню здоров’я або виникненню захворювань та забезпечить максимально здорове харчування.

3. Мікотоксикози

Мікотоксикози — це отруєння, викликані токсичними мікроскопічними грибами. Причиною таких отруєнь може бути споживання продуктів пере­робки зерна та зернобобових, уражених цими грибами. До таких отруєнь на­лежать фузаріотоксикоз, ерготизм, афлотоксикоз.

Фузаріотоксикоз — це отруєння, викликане споживанням продуктів пере­робки зерна, хлібних злаків, які перезимували в полі або були зібрані із запіз­ненням. Таке отруєння дуже небезпечне, воно може виявлятися як ангіна або у вигляді психічних порушень. Токсини, які утворилися в зерні, не руйнуються при випіканні хліба, варінні каш і супів з крупами із цього зерна. При отруєнні відчувається різкий біль у стравоході і роті та набряки у ротовій порожнині (ангіна). Отруєння так званим "п'яним хлібом" (хлібом, ураженим цим грибом) призводить до порушення діяльності центральної нервової системи. Під час цього отруєння стан людини нагадує сильне алкогольне сп'янін­ня. Чітке дотримання правил зберігання зерна — основний захід профілак­тики отруєння.

Ерготизм — харчове отруєння грибом, який паразитує на колосках пше­ниці та жита. Потрапити в організм людини може зі стравами із круп і хлібом, отруєними цим грибом. Під час цього вражається нервова система, пору­шується кровообіг. Щоб уникнути цього отруєння на підприємствах масового харчування крупу слід перебирати, а борошно — просіювати.

Афлотоксикоз — отруєння, спричинене використанням запліснявілих про­дуктів переробки пшениці, ячменю, рису та арахісу, у яких, внаслідок розвитку грибів, нагромадилася отрута. Використовувати отруєні корми також небез­печно, оскільки виділяється токсична і для тварин речовина. Щоб уникнути цього отруєння, слід правильно зберігати вищезгадані продукти.